ליטיגציה

ליטיגציה – מלכת המשפט / מאת עו"ד דוד קולקר

4861333.thl[1]מה זו ליטיגציה? מדוע אנחנו משתמשים במונח "ליטיגציה" כשהחלופה בשפה העברית – "התדיינות" – זמינה ומוכרת יותר? הסיבה נעוצה ככל הנראה בתוכן העמוק והמורכב שנוצק לתוך המילה הזו ומה שהיא מייצגת.

אם יש לכם עניין משפטי, מסחרי או אחר, מסובך ככל שיהיה, אין הכרח להניח כי אתם זקוקים לעורך דין המוגדר כליטיגטור. עורכי דין מעולים ינהלו עבורכם ענייני חוזים, יטפלו בבעיות המס שלכם ויתכננו עבורכם את עסקות המקרקעין המסובכות ביותר – ללא צורך בליטיגציה או בליטיגטור. עורכי דין אלה מצטיינים בהכרת החוק וניחנו ביכולת משא ומתן איכותית, ולכן המומחיות שלהם תסייע לכם להשיג את המיטב.

אם העניין שלכם עלול להגיע לבית משפט, אזרחי או פלילי, ולפניכם מאבק בין שני צדדים או יותר לנוכח עינו הפקוחות ואוזניו הכרויות של בית המשפט, מומלץ להעביר את הייצוג לידי ליטיגטור מיומן.

ייתכן שעורך הדין שלכם יאמר לכם בצורה גלויה כי אינו מופיע בבית המשפט או ימליץ לכם לשכור את שירותיו של ליטיגטור. אין פירוש הדבר שעליכם להיפטר מן היועצים והמומחים השונים. יחד עם זאת, מומלץ שלא להתפשר על פחות מליטיגטור מעולה לצורך ייצוג בבית המשפט.

הכתרתי את הליטיגציה להיות "מלכת המשפט" – ולא בכדי. ספרים, סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע רבים מציגים את הצד המבריק, המרתק ומלא האדרנלין שבעבודת הליטיגטור: ה"הופעה", התחכום, זריזות הלשון והמחשבה, ועוד צדדים וירטואוזיים הדרושים למי שמנהל עניין מורכב, המחייב התמודדות אינטליגנטית עם בעייה של ממש, לצד התמודדות עם יריב העושה הכל כדי ליצור מראית עין ולשכנע בצדקתו.

הצדק אינו תעודת ביטוח לאף מתדיין, ומי שמרגיש צודק ומסתפק בכך, נכונה לו על פי רוב אכזבה. הדרך לזכייה במשפט היא מפרכת ארוכה ויסודית – ואתם זקוקים למורה דרך מיומן, שמכיר את כל הפיתולים והמכשולים שבהתדיינות משפטית.

גם אם הסוגיה נדונה ו"נלעסה" על ידי מיטב המומחים, ליטיגטור המכבד את ייעודו לא יחסוך בירור יסודי ומעמיק משל עצמו ויחקור את הסוגיה מחדש. למרבה הפלא, זווית הראיה של הליטיגטור מלמדת כמעט תמיד שלכל בעיה יש עוד צדדים, שהמעורבים בה לא יכולים לראות משום שהם בעין הסערה.

מיהו הליטיגטור?

ליטיגטור לומד בקפידה את כל הדמויות הפועלות, את דרכי התנהלותן והחשיבה שלהן, כדי להיות מסוגל להיכנס לעורן ולהצליח לחזות איך יפעלו בתנאים נתונים חדשים.

ליטיגטור טוב הוגה ומכין אסטרטגיה וטקטיקה מראש, זמן רב לפני שהיא נחשפת על ידי הצד השני. הוא אוסף את העובדות ומתכנן את הראיות והעדויות לפרטי פרטים. הליטיגטור לא מסתמך על נסיונו או על בטחונו במומחיות או בכנות העדים שלו. הוא מכין את עצמו לכל הפתעה אפשרית ו"סוגר" כל פינה שאפשר להעלות על הדעת, זמן רב לפני פתיחת המשפט.

הרבה מעבודת הליטיגטור בשלבי ההכנה נראית כמו עבודת בילוש. הליטיגטור מחפש ראיות, שולח את הלקוח להביא לו ראיות ומידע נוסף, וגם יוזם איסוף בעצמו בעזרת מומחים במידת הצורך. הרשמקול – הטייפ-ריקורדר – הוא ידידו הנאמן של הליטיגטור. ככל שהיריב מתוחכם יותר, בעל אמצעים גדולים יותר ועם אינטרס כלכלי גדול יותר, כך יש להגביר את עבודת האיסוף, על דרך ההוכחה הפוזיטיבית או על דרך השלילה.

ליטיגטור טוב מגיע לדיון רגוע ושליו, כשהוא יודע בדיוק איך הדיון יתנהל, מה יטען כל צד ומה יוחלט בו. אין להשאיר דבר ליד המקרה. אם בכל זאת קרה דבר מה לא צפוי, שהרי גם מנגד ניצב ליטיגטור, צריך מידה הגונה של ידע נסיון וכישרון כדי להתמודד. לפעמים רגע או שניים של גמגום או חוסר בהירות מילולית יכול להרוס מסד נתוני אמת שלם ומוצק.

ליטיגטור טוב צריך להיות בעל קשב רב ומפוצל. הוא צריך להיות מסוגל לעקוב ולנווט אחר תגובות השופט, העד ופרקליט הצד שכנגד בו זמנית, להיות זהיר וגמיש במידת הצורך כדי שלא יוכשל. כך הוא יודע היכן להרחיב, היכן לקצר, על מה להתעקש ואת מה להימנע מלהבליט.ליטיגטור צריך אף לעקוב אחר הקלדנית המקלידה את הפרוטוקול. לפעמים היא עוצרת דווקא כשנאמרות מילים חשובות, או סתם מתעורר החשש שהיא לא הבינה מה שנאמר, והקלידה משהו שאחר כך יהיה הרסני.

ליטיגטור טוב צריך להבין בבני אדם. הוא צריך דעת לקרא את תגובותיהם ולהגיב במקום הנכון בעוצמה הנכונה. הוא צריך לדעת עם מי להיות אדיב ומנומס, והיכן להפגין כח וקשיחות. היכן ללכת סחור סחור והיכן לנעוץ חץ במרכז המטרה בתנועה תיאטרלית מרהיבה, כמו מטדור, או לירות בליסטראות.

את הליטיגטור אתם רואים בבית המשפט, כשהוא קוצר את פירות עמלו, או כשהוא מתעמר בלשון מושחזת בעדי הצד שכנגד בחקירה נגדית, אבל רק מעטים יודעים שהכישרון האישי הדרוש איננו מצטמצם בהופעה מרשימה. עבודה קפדנית והעמקה בחוק חשובים עד מאוד.

הליטיגטור הוא היחיד מבין כל עורכי הדין, "פועלי המשפט", שמעז לעמוד ולטעון שיש לשנות את ההלכה הנוהגת, שהפירוש לחוק שניתן עד היום הוא שגוי. הוא היחיד העומד מול רשויות השלטון ודורש מבית המשפט לקבוע שהרשות טועה. יכולת העמידה הזו, דורשת מרכיבי אישיות מיוחדים, שאף שיטת לימוד או אימון לא יכולה להחליף.

ואם אומרים שהליטיגטור הוא מומחה למניפולציות, מניפולטור בן מניפולטור, הוא אפילו לא נעלב. זו האמת הפשוטה, וחוכמה וידע עומדים נכלמים אם מניפולטור נאור איננו עומד לשרתם בקודש.

ואחרון אחרון חביב: אם מצאתם שאתה זקוק לליטיגטור – אל תוותרו – מצאו אחד שאתם סומכים עליו, שנוצרה ביניכם כימיה. אתם נדרשים להפקיד הרבה בידיו, לסמוך עליו בעיניים כמעט עצומות. סמכו על האינטואיציה שלכם ועל התרשמותכם האישית – כך תוכלו לבחור לעצמכם את הליטיגטור הטוב ביותר.

זה המקום לכתוב תגובה. כאן אפשר לשאול שאלות או לבקש עצה. אנו נעשה כמיטב יכולתנו להשיב